Wtorek 28 stycznia 2020
O nas

Zrzeszenie Agentów IATA w Polsce powstało w lutym 1996 r. Jest formą samorządu gospodarczego biur podróży, posiadających autoryzacje IATA (International Air Transport Association) do sprzedaży biletów lotniczych. W połowie 2001 r. do Zrzeszenia należało 80 biur posiadających ponad 170 punktów sprzedaży w całej Polsce. Agencje skupione w Zrzeszeniu wypracowują ok. 80% wartości całej agencyjnej sprzedaży biletów w Polsce, która w 2001 r. wynosiła ponad 300 milionów USD.


Głównym celem Zrzeszenia jest reprezentowanie interesów agentów IATA wobec linii lotniczych oraz biura BSP prowadzącego system rozliczeń sprzedaży pomiędzy agentami i liniami lotniczymi.

Zgodnie z rezolucją IATA od 1996 r. działa w Polsce forum porozumienia i współpracy linii lotniczych i agentów IATA pod nazwą Agency Programme Joint Council (APJC), gdzie Agentów reprezentują przedstawiciele Zrzeszenia. APJC dokonuje najważniejszych ustaleń regulujących zasady akredytacji Agentów IATA w Polsce. Od tych ustaleń zależy kto, co i na jakich zasadach będzie sprzedawał. Można uznać, iż regulacje ogólne IATA i idące za nimi ustalenia APJC stanowią fundamenty rynku sprzedaży agencyjnej biletów lotniczych.

Bardzo istotną funkcją Zrzeszenia, oprócz zewnętrznej reprezentacji interesów branży, jest działalność wewnętrzna na rzecz członków Zrzeszenia.