Pi▒tek 14 czerwca 2024
O nas

Zrzeszenie Agentów IATA w Polsce powsta┼éo w lutym 1996 r. Jest form─ů samorz─ůdu gospodarczego biur podró┼╝y, posiadaj─ůcych autoryzacje IATA (International Air Transport Association) do sprzeda┼╝y biletów lotniczych. W po┼éowie 2001 r. do Zrzeszenia nale┼╝a┼éo 80 biur posiadaj─ůcych ponad 170 punktów sprzeda┼╝y w ca┼éej Polsce. Agencje skupione w Zrzeszeniu wypracowuj─ů ok. 80% warto┼Ťci ca┼éej agencyjnej sprzeda┼╝y biletów w Polsce, która w 2001 r. wynosi┼éa ponad 300 milionów USD.


G┼éównym celem Zrzeszenia jest reprezentowanie interesów agentów IATA wobec linii lotniczych oraz biura BSP prowadz─ůcego system rozlicze┼ä sprzeda┼╝y pomi─Ödzy agentami i liniami lotniczymi.

Zgodnie z rezolucj─ů IATA od 1996 r. dzia┼éa w Polsce forum porozumienia i wspó┼épracy linii lotniczych i agentów IATA pod nazw─ů Agency Programme Joint Council (APJC), gdzie Agentów reprezentuj─ů przedstawiciele Zrzeszenia. APJC dokonuje najwa┼╝niejszych ustale┼ä reguluj─ůcych zasady akredytacji Agentów IATA w Polsce. Od tych ustale┼ä zale┼╝y kto, co i na jakich zasadach b─Ödzie sprzedawa─ç. Mo┼╝na uzna─ç, i┼╝ regulacje ogólne IATA i id─ůce za nimi ustalenia APJC stanowi─ů fundamenty rynku sprzeda┼╝y agencyjnej biletów lotniczych.

Bardzo istotn─ů funkcj─ů Zrzeszenia, oprócz zewn─Ötrznej reprezentacji interesów bran┼╝y, jest dzia┼éalno┼Ť─ç wewn─Ötrzna na rzecz cz┼éonków Zrzeszenia.