Piątek 19 kwietnia 2024
Komunikaty
27.02.2008
Komunikat Biura Zarządu z Nadzwyczajnego Zgromadzenia Zrzeszenia Agentów IATA w Polsce które odbyło sie dnia 22.02.2008 r w Warszawie
Komunikat
Biura Zarządu z Nadzwyczajnego Zgromadzenia Zrzeszenia Agentów IATA w Polsce
z dnia 22 lutego 2008 r. w Warszawie


Nadzwyczajne Zgromadzenie zostało zwołane w trybie pilnym i miało charakter spotkania roboczego. Poświecone było jednemu tematowi, a mianowicie nowym propozycjom zasad rozliczeń finansowych przedstawionym przez IATA BSP Oddział w Polsce.

Obecni byli przedstawiciele 37 biur będących członkami Zrzeszenia oraz 4 biur niezrzeszonych, przedstawiciele Polskiej Izby Turystyki i firm ubezpieczeniowych.

Zgromadzeniu przewodniczyła Pani Jadwiga Grochowska, Prezes Zarządu Zrzeszenia. Przedstawiła zebranym problematykę, którą zajmuje się Zarząd i jego reprezentanci w APJC, wiążącą się z nowymi propozycjami, jakie zgłosiła IATA BSP Polska.

Następnie głos zabrał Pan Krzysztof Góralczyk, Sekretarz Zarządu, który szczegółowo od strony finansowej omówił te propozycje, wskazując na główne zagrożenia, jakie one niosą oraz na różnice w stosunku do dotychczasowych zasad. W dyskusji zgromadzeni zdecydowanie opowiedzieli się przeciwko tym propozycjom i zobowiązali Zarząd Zrzeszenia, aby we współpracy z PIT podjął następujące działania.

Na najbliższym spotkaniu APJC w dniu 25.02. przedstawiciele Zrzeszenia i PIT mają wyrazić w imieniu tych organizacji protest przeciwko wprowadzeniu nowych zasad w przedstawiony kształcie, oraz przeciwko próbom zniesienia prawa weta w stosunku do propozycji przedstawicieli linii lotniczych, jakie do tej pory przysługiwało naszym przedstawicielom.
Zarząd wspólnie z PIT będzie kontynuował prace nad doprecyzowaniem oferty, jaką  przedstawiło Towarzystwo Ubezpieczeń Europejskich, a która to oferta przewiduje możliwość ubezpieczenia się IATA BSP od bankructw agentów. Kosztami tego ubezpieczeni proporcjonalnie do wielkości obrotów byliby obciążani agenci. W drugiej wersji agenci płaciliby koszty ubezpieczenia od każdego biletu. Oferta ta jest jeszcze w fazie początkowej i aby mogła być dopracowana, potrzebne są pewne dane statystyczne, które IATA BSP zobowiązała się podać na najbliższym spotkaniu APJC, co powinno zostać dopilnowanego przez naszych przedstawicieli.
Zarząd Zrzeszenia w najbliższym czasie zleci dobrej kancelarii prawnej zadanie sprawdzenia zgodności z polskim prawem przedstawionych przez IATA BSP Oddział w Polsce propozycji oraz tego, czy zgodny z prawem jest fakt, iż korporacje ponadnarodowe wyłączone są z obowiązku stosowania się do tych zasad.
Kancelaria prawna we współpracy z Zarządem opracuje wystąpienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o wykładnię, czy w omawianym przypadku nie doszło do zastosowania praktyk monopolistycznych przez IATA BSP.
Zebrani zobowiązują Zarząd do zorganizowania w najbliższym czasie konferencji prasowej celem nagłośnienia tej sprawy w mediach jako bardzo ważnej dla przyszłości biur podróży będących agentami IATA w Polsce.

Podsumowując spotkanie Prezes Zarządu Pani Jadwiga Grochowska wyraziła opinię, że przedstawione propozycje przez IATA BSP godzą w agentów, mimo iż to oni sprzedają 75% biletów lotniczych na polskim rynku i że w opinii uczestników spotkania propozycje te – jeżeli zostaną wprowadzone w niezmienionym kształcie – doprowadzą do upadku wielu małych biur podróży, gdyż nie sprostają one wymogom stawianym przez banki wydające gwarancje.

Taka sytuacja grozi destabilizacją rynku sprzedaży biletów lotniczych w Polsce.

W konsekwencji najbardziej odczuje to klient indywidualny, który będzie miał problemy z nabyciem biletu z uwagi na mniejszą liczbę biur sprzedających, usytuowanie przedstawicielstw linii lotniczych tylko w dużych aglomeracjach miejskich oraz fakt, iż sprzedaż poprzez Internet to wciąż znikomy procent w skali całego rynku.

Zarząd Zrzeszenia zobowiązał się, że będzie na bieżąco informował o swoich działaniach podejmowanych wspólnie z PIT na stronie internetowej Zrzeszenia w kolejnych komunikatach.